Navštivte forum www.worldofhistory.zikforum.com , diskusia o všetkých obdobiach histórie, stači sa len zaregistrovať.

Únor 2007

Mnichovsky Diktát

25. února 2007 v 22:29 | Ondřej Pospíšil ČR |  Historické pojmy
15. září 1938 Na schůzi v Berchtesgadenu předala britská a francouská vláda plán na odstoupení pohraníčních oblastí ČSR s více než 50% německého obyvatelstva Německu. Jednalo se spíše o směšné ultimátum. Vláda tuto šílenost odmítla. Teprve až po tvrdém nátlaku na vládu ČSR britského a francouského vyslance. Ke dni 21.9 1938 v hlavním měste Praha rozhodla vláda E. Beneše souhlas s vyklizením pohraničí.

Lid Československý si to nenechal líbit a vyrazil do ulic protestovat. Lidé až do rána protestovali a provolávali znepokojené hesla.

Den potom 22.9.1938 odstupuje Hodžova vláda. Výbor na obranu Československé republiky naši sladké a překrásné vlasti svolal obří manifestaci. V čele téte manifestace stál Ladislav Rašín, syn Aloise Rašína. Manifesace se uklidnila po vyhlášení nové vlády generála Jana Syrového prezidentem E.Benešem. Vznikla naděje mezi lidem , že se budem bránit před rostoucím nacistickým zlem.

22.9 1938 se sešel Hitler s Chamberlainem již po druhé. Oznámení o přijetí návrhu o připojení pohraničí k říši Hitlera neuspokojilo

naopak žádal víc a víc například uzemní nárok na Polsko a Madarsko.

Generál Syrový prohlásil Hitlerovi podmínky za nemožné a vyhlásil všeobecnou mobilizaci. Adolf Hitler reagoval okamžitě na mobilizaci v ČSR varoval britského velvyslance v Berlíně pokud neustoupí vláda ČSR do 28 tehož měsice vyhlásí válku ČSR.

Chamberlain přistoupil na tyto varovná slova o nechal napsat do říšského stanu tyto řádky. Můžete dostat vše podstatné bez jidiného výstřelu.

Iniciativní britská vláda a americká diplomacie a za podmětu Mussoliniho se tak 29.9 1938 sešla v Mnichově konference velmocí za učasti A. Hitlera . Zasedali zde Benito Mussolini za Itálii, za Anglii Nevill Chamberlain a za Francii Pan Daladier. Po půlnoci pánové podepsali dohodu , která plně uznala německé představy. Československo jenž nebylo přizváno ke schůzi , bylo donuceno diktátem velmocí opustit své pohraničí.V průběhu října 1938 kdy probíhalo vyklízení hranic provedlo Polsko upravy hranic. A 2. 10. 1938 bylo Vídenskou arbitráží přiřčena Madarsku čast jižního uzemí Slovenska a Podkarpatské Rusi.Autor: Ondřej Pospíšil

Republika ČSR ve smrtelném nebezpečí

25. února 2007 v 20:58 | Ondřej Pospíšil ČR |  Historické obdobia
Republika čsr ve smrtelném nebezpečí

Píše se unor roku 1938 Hitler ve svém projevu usuzuje, že problématika sudetských Němců , kteří obydlují část uzemí ČSR je velká a proto bude toto uzemí přilepeno k říši. Po projevu Adolfa Hitlera kde prohlásil , že osvobodí 10 milionů Němců propukla mezi sudetoněmeckou částí obyvatelstava nadšení i nenávist k české populaci.

Vláda ČSR se nechala slyšet : Přistoupíme k národnímu statutu , který bude řešit problématiky menšin žijící v ČSR .

Zminovaný návrh se setkal s nezájmem ze strany sudetských Němců.

Roku 1938 v březnu bylo připojeno Rakousko k říši. Tímto činem ze strany Německa se ukázalo , že spojenci Anglie a Francie nemají zájem o válečný konflikt s Hitlerem. Tato zrada citelně oslabila obranu ČSR .
Ve dnech 24.dubna roku 1938 se konal sjezd v Karlových Varech . Jednalo se o sjezd SdP ,kde Konrát Henlein přečetl osmi bodový program : Karlovarské požadavky ........ Uplné uznání rovnoprávnosti německé národní skupiny českým národem, vytvoření uzavřeného německého národního uzemí s německou samosprávou a uplnou svobodou se přiznání k německému národu a k německému světovému názoru k nacionálnímu socialismu. Henlein se nechal slyšet , že tyto body jsou minimální a tím poukázal na připojení Sudet k říši . Od dubna roku 1938 připravovala SdP ve spolupráci s generálním štábem válečný uder proti ČSR pod utajením Zelený plán.
Květen roku 1938 SdP odmítla návrh ČSR Návrh národnostního statutu.
20 května vyhlášena vládou ČSR částečná mobilizace.
Blesková mobilizace měla takový mezinárodní ohlas , že němce odradila k jakemukoli činu.
Proti napadení ze strany Německa byli odhodláni bránit části politických sil. Ale nejen politici i opčaně založili sdružení .Petice Věrni zustaneme tuto petici, podepsalo od května do září přes milion občanů.
Po odmítnutí 3 a 4 plánu E .Beneše na řešení menšinové otázky , proběhl v Norinberku na sjezdu NSDAP bouřlivý projev Adolfa Hitlera. Po tomto projevu se udál pokus o převrat v pohraničí. Ten byl však silně potlačen vůdci převratu uprchli do německa. Ze strany Anglie vyplinulo , že soužití němců a čechoslováků je nemožné tudíž se přikláněj k názoru Hitlera k připojení k říši.
AUTOR : Ondřej Pospíšil ČR

Vaše priania...

20. února 2007 v 20:07 | Th()mas a StEvE |  Úvod
Ak by ste niečo potrebovali, napriklad životopis alebo dokument, no proste čo vám chýba ale potrebujete to napíšte nám a my sa to pokúsime čo najskôr sem zverejniť.

Osvienčim - Auschwitz

20. února 2007 v 17:58 | Th()mas |  Historické pojmy
Symbolom vrážd a utrpenia v druhej svetovej vojne bol koncentračný tábor Osvienčim v poľsku. Tábor bol založení na rozkaz druhého muža nacistického Nemecka, šéfa jednotiek SS Heinricha Himmlera z 27. apríla 1940 v blízkosti rovnomenného poľského mestečka. Prvých väzňov - predovšetkým Poliakov väznených z politických dôvodov - sem zavliekli v júni 1940 a využívali ich na otrockú prácu.
V marci 1941 rozkázal Himmler vedľa kmeňového tábora postaviť druhý rozsiahlejší komplex, ktorý nazvali Osvienčim II - Birkenau, ten sa stal najväčším vyhladzovacím centrom európskych Židov. V marci 1942 v neďalekých Monoviciach zriadili tábor Osvienčim III, kde si nemecká firma L.G. Farben zriadila továreň na výrobu syntetického kaučuku. K Osvienčimu patrilo aj viac ako 40 pracovných táborov.
Vyvražďovanie Židov sa začalo už v júni 1941 v Sovietskom zväze a od roku 1942 sa rozšírilo do Poľska a zvyšku Európy. Prvý koncentračný tábor pre politicky nepohodlných Nemcov založili v marci 1933 v Dachau, iba dva mesiace po tom, ako sa Adolf Hitler stal ríšskym kancelárom. Prvým vyhladzovacím táborom sa v decembri 1941 stalo poľské Chelmno.
Po príchode transportu na rampu v Birkenau sa konala tzv. selekcia, pri ktorej dôstojníci SS rozhodovali o tom, koho vezmú na prácu (teda na "Vernichtung durch Arbeit" - vyhladenie prácou), a koho pošlú priamo do plynových komôr. Tie boli maskované ako sprchy, ktoré mali obete presvedčiť, že ide o dezinfekčné opatrenie pred prácou. Na vraždenie používali oxid uhoľnatý z výfukových plynov alebo z tlakových fliaš. Nahnali vazňou do spŕch , uzavreli dvere a pustili plyn ktorý povraždil všetkých vnútri.
Od októbra 1942 do októbra 1944 do táborov v Osvienčime deportovali viac než 46-tisíc väzňov z Terezína. Obeťami poslednej veľkej vlny deportácie do Osvienčimu sa stali od mája do júla 1944 maďarskí Židia.
Nápis "Arbeit macht frei!" práca oslobodzuje nad hlavnou bránou bol zákerný výsmech a cynizmus pre tých ktorý do neho vstupovali.
V tábore sa taktiež konali lekárske pokusy na ľudoch ktoré boli smutné a zákerné. Neblaho známym sa stal hlavne "Biely anjel" Jozef Mengele ktorý bol doktor a robil tie najtvrdšie pokusy po ktorých sa už nikto nezobudil.
Z Osvienčimu utieklo i niekoľko väzňov. Najznámejším prípadom bol útek dvoch slovenských Židov - Alfreda Wetzlera a Waltera Rosenberga (Rudolf Vrba), ktorí po prvý raz podrobne informovali svet o prežitých hrôzach. Nielen ich požiadavka, aby spojenci bombardovali tábor a železničné trate vedúce do Osvienčimu, však zostala nevypočutá.
Na začiatku roku 1945 pred útokom červenej armády bolo nariadená veliteľstvom SS aby všetci väzni schopný pochodu a pohybu opustili tábor. Tento pochod do iných táborov sa nazýva aj "pochod smrti". Keď 27. januára 1945 vstúpili príslušníci 60. armády prvého ukrajinského frontu do tábora, našli tu 7650 "tieňov", teda chorých a vyčerpaných väzňov vrátane detí.
Veliteľov tábora Rudolfa Hössa a Arthura Liebehenschela a 22 bývalých dozorcov poľský súd odsúdil na smrť a v roku 1947 ich popravili. Vo Frankfurte nad Mohanom bolo v rokoch 1963 - 1966 odsúdených ďalších 22 Nemcov za zločiny spáchané v Osvienčime.
Fotky tábora Osvienčim:

Uniformy 2. svetovej vojny - Wehrmacht - Mužstvo jednotlivých zbraní

19. února 2007 v 15:12 | Th()mas |  Uniformy a hodnosti
Soldat:
Granadier:
Fusilier:
Musketier:
Jäger:
Reiter:
Kanonier:
Panzerschütze:
Panzergrenadier:
Pionier:
Funker: Táto fotka chýba, ak by ste niekto náhodou mali alebo niekde obajvili dajte mi prosim sem vedieť dakujem. Ak by ste tiež náhodou našli lepšoe fotky ako su tieto tiež mi dajte vedieť.
Fahrer:
Kraftsfahrer: Táto fotka nie je zatiaľ k dispozícií. :(
Musikerschütze: Táto fotka nie je zatiaľ k dispozícií. :(
Sanitätssoldat: Táto fotka nie je zatiaľ k dispozícií. :(

Prosím pomôžte nám pozhánať ostatné fotky ktoré chýbaju aby to tu bolo komplet. Ďakujeme


Máme sem dávať Historické dokumenty?

8. února 2007 v 22:02 | Th()mas a StEvE |  Ankety
Máme sem dávať Historické dokumenty?

Aushwitz - koncentráčný tábor

8. února 2007 v 16:14 | Th()mas |  Historické dokumenty
Dokumentárny film o koncentračnom tábore za čias druhej svetovej vojny v angličtine ale české titiulky su pribalené k tomu...


Aushwitz - koncentráčný tábor

Link:
Aushwitz časť 1
Aushwitz časť 2
Aushwitz časť 3


Obrázky z dokumentu:Nikolaj II. - posledný cár

8. února 2007 v 15:44 | Th()mas |  Historické dokumenty
Dokumentárny film o Nikolajovi II.


Nikolaj II - posledný cár
Obrázky z dokumetu:

The First World War

8. února 2007 v 15:32 | Th()mas |  Historické dokumenty
Dokumentárny viac dielny set o prvej svetovej vojne...

1. - The First World War - To Arms

2. - The First World War - Under the Eagle

3. - The First World War - Jihad
Link: First World War


4. - The First World War - Blockade

Link:
First World War


5. - The First World War - Revolution

Link:
First World War


6. - The First World War - Germany´s last Gamble

Link:
First World War


7. - The First World War - War Without End

Link:
First World WarObrázky z Dokumentu:

!Upozornenie!

8. února 2007 v 15:07 | Th()mas a StEvE |  Historické dokumenty
Tieto dokumenty su len odkazy na ine servery, ani jeden nie je umiestneni na tomto servery a preto nenesieme zodpovednosť za kvalitu a funkčnosť linkov.

Berte to na vedomie.


Tym: History

Červená armáda

7. února 2007 v 18:34 | Th()mas |  Historické pojmy
Presnejšie ROBOTNÍCKO-ROĽNÍCKA ČERVENÁ ÁRMÁDA - po rusky Рабоче-Крестьянская Красная Армия - Raboče-Kresťjanskaja Krasnaja Armija. Bol to názov sovietskej armády od roku 1918 do roku 1946.
Vznikla so značnou účasťou a podporov Leva Trockého , s pomocov cárskej armády z červených gárd a revolučných Boľševikov. Názov vznikol ako odpor k vtedy nepriateľskej " Bielej Armáde". Aj keď sa v roku 1946 zmenil názov na "Sovietska armáda" celý svet ju poznal a nazýval pod menom slávnej červenej armády. V ústave sa však používal pojem "Ozbrojené sily ZSSR" po rusky - Вооружонные силы СССР - Vooružonnyje sily SSSR.

Waffen SS

7. února 2007 v 18:05 | Th()mas |  Historické pojmy
Okolo 38 divízií s okolo 19 000 mužov mala mať kompletná celková divízia Waffen SS al k tomu sa nikdy nepriblížili.
 • divízia pancierových granátníkov - SS Panzergrenadier Division
 • tanková divízia - SS Panzer Division
 • horská divízia - SS Gebirgs Division
 • jazdá divízia - SS Kavallerie Division
Divízie zložené z říšskych Nemcov sa označovali SS Panzergrenadier Division. Divízie z dobrovolníkov zo západných zemí sa označovali SS Freiwilligen-Panzergrenadier Division, divízie zložené z dobrovolníkov z východných zemí sa označovalaWaffen-Grenadier Division der SS. Tieto divízie nesmeli nosiť runy SS, čo sa ale v praxi nedodržovalo. Také hodnosti mali iné označenie, napr. SS-Sturmbannführer aWaffen-Sturmbannführer, a rovnako tak sa líšilo značenie plukov jednotlivých divízií.
Niektoré pluky maly označenie Der Führer ktoré mali vyšité na manžetovej stuhe na rukáve.
Tu je zoznam Divízií:
SS Panzer Division Leibstandarte SS Adolf Hitler
1. pluk pancierových granátníkov SS
2. pluk pancierových granátníkov SS
1. tankový pluk SS
1. tankový delostrelecký pluk SS
SS Panzer Division Das Reich
3. pluk pancierových granátníkov SS Deutschland
4. pluk panciérových granátníkov SS Der Führer
2. tankový pluk SS
2. tankový delostrelecký pluk SS
SS Panzer Division Totenkopf
5. pluk pancierových granátníkov SS Thule
6. pluk pancierových granátníkov SS Theodor Eicke
3. tankový pluk SS
3. tankový delostrelecký pluk SS
SS Panzergrenadier Division SS-Polizei
7. pluk pancierových granátníkov SS

8. pluk pancierových granátníkov SS

4. delostrelecký pluk SS

4. oddiel bojového zabezpečenia SS
SS Panzer Division Wiking
9. pluk pancierových granátníkov SS Germania
10. pluk pancierových granátníkov SS Westland
5. tankový pluk SS
5. tankový delostrelecký pluk
SS Gebirgs Division Nord
11. pluk horských myslivcov SS Reinhard Heydrich
12. pluk horských myslivcov SS Michael Gaissmair
6. horský delostrelecký pluk SS
6. baterie bojového zabezpečenia SS
SS Freiwilligen-Gebirgs Division Prinz Eugen
13. dobrovolnícký pluk horských myslivcov SS Artur Phleps
14. dobrovolnícký pluk horských myslivcov SS Skanderbeg
7. dobrovolnícký horský delostrelecký pluk SS
7. oddiel bojového zabezpečenia SS
SS Kavallerie Division Florian Geyer
15. jazdný pluk SS
16. jazdný pluk SS
18. jazdný pluk SS
8. delostrelecký pluk SS
8. protitankový pluk SS
SS Panzer Division Hohenstaufen
19. pluk pancierových granátníkov SS
20. pluk pancéřových granátníovů SS
9. tankový pluk SS
9. pancierový delostrelecký pluk SS
SS Panzer Division Frundsberg
21. pluk pancierových granátníkov SS
22. pluk pancéřových granátníkov SS
10. tankový pluk SS
10. pancierový delostrelecký pluk
SS Freiwilligen-Panzergrenadier Division Nordland
23. pluk pancierových granátníkov SS Nordland
24. pluk pancierových granátníkov SS Danmark
11. tankový oddiel SS Hermann von Salza
11. pancierový delostrelecký pluk
SS Panzer Division Hitlerjugend
25. pluk pancierových granátníkov SS
26. pluk pancierových granátníkov SS
12. tankový pluk SS
12. pancierový delostrelecký pluk SS
Waffen-Gebirgs Division der SS Handschar (kroatische Nr 1)
27. pluk horských myslivcov Waffen-SS
28. pluk horských myslivcov Waffen-SS
13. delostrelecký pluk Waffen-SS
13. protitankový oddiel SS
Waffen-Grenadier Division der SS (galizische (ukrainische) Nr 1)
29. pluk granátníkov Waffen-SS
30. pluk granátníkov Waffen-SS
31. pluk granátníkov Waffen-SS
14. delostrelecký pluk Waffen-SS
15. Waffen-Grenadier Division der SS (lettische Nr 1)
32. pluk granátníkov Waffen-SS
33. pluk granátníkov Waffen-SS
34. pluk granátníkov Waffen-SS
15. delostrelecký pluk Waffen-SS
SS Panzergrenadier Division Reichsführer-SS
35. pluk pancierových granátníkov SS
36. pluk pancierových granátníkov SS
16. delostrelecký pluk SS
16. tankový oddiel SS
SS Panzergrenadier Division Götz von Berlichingen
37. pluk pancierových granátníkov SS
38. pluk pancierových granátníkov SS
17. pancierový delostrelecký pluk SS
17. protitankový pluk SS
SS Freiwilligen-Panzergrenadier Division Horst Wessel
39. pluk pancierových granátníkov SS
40. pluk pancierových granátníkov SS
18. delostrelecký pluk SS
18. protitankový oddiel SS
Waffen-Grenadier Division der SS (lettische Nr 2)
42. pluk granátníkov Waffen-SS Voldemars Veiss
43. pluk granátníkov Waffen-SS Heinrich Schuldt
44. pluk granátníkov Waffen-SS
19. delostrelecký pluk Waffen-SS
Waffen-Grenadier Division der SS (estnische Nr 1)
45. pluk granátníkov Waffen-SS
46. pluk granátníkov Waffen-SS
47. pluk granátníkov Waffen-SS
20. delostrelecký pluk Waffen-SS
Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (albanische Nr 1)
50. horský pluk Waffen-SS
51. horský pluk Waffen-SS
21. horský delostrelecký pluk Waffen-SS
SS Freiwilligen-Kavallerie Division Maria Theresia
52. dobrovolnícký jazdný pluk SS
53. dobrovolnícký jazdný pluk SS
54. dobrovolnícký jazdný pluk SS
55. dobrovolnícký jazdný pluk SS
Waffen-Gebirgs Division der SS Kama (kroatische Nr 2)
56. pluk horských myslivcov Waffen-SS
57. pluk horských myslivcov Waffen-SS
58. pluk horských myslivcov Waffen-SS
23. horský delostrelecký pluk Waffen-SS
Vznikla nová divízia rok 1944:
SS Freiwilligen-Panzergrenadier Division Nederland
48. pluk pancierových granátníkov SS General Seyffardt
49. pluk pancierových granátníkov SS De Ruiter
SS Gebirgs Division Karstjäger alebo neskôr Waffen-Gebirgs Division der SS Karstjäger
59. pluk horských myslivcov Waffen-SS
60. pluk horských myslivcov Waffen-SS
24. horský delostrelecký pluk Waffen-SS
Waffen-Grenadier Division der SS Hunyadi (ungarische Nr 1)
61. pluk granátníkov Waffen-SS
62. pluk granátníkov Waffen-SS
63. pluk granátníkov Waffen-SS
25. delostrelecký pluk Waffen-SS
Waffen-Grenadier Division der SS Hungaria (ungarische Nr 2)
64. pluk granátníkov Waffen-SS
65. pluk granátníkov Waffen-SS
66. pluk granátníkov Waffen-SS
26. tankový prapor SS
SS Freiwilligen-Panzergrenadier Division Langemarck (flamische Nr 1)
SS Freiwilligen-Panzergrenadier Division Wallonien
Najvyššý početný stav:
Waffen-Grenadier Division der SS (russische Nr 1)
Divíze bola tvorená len z brigády Kaminskij. V roku 1944 prešla do radov Vlasovovovej Ruské oslobodeneckéj armády (ROA) a jej číslo prevzala:
Waffen-Grenadier Division der SS (italianische Nr 1)
Najvyššý početný stav:
Waffen-Grenadier Division der SS (weisseruthenische Nr 1)
75. pluk granátníkov Waffen-SS
76. pluk granátníkov Waffen-SS
77. pluk granátníkov Waffen-SS
30. delostrelecký pluk Waffen-SS
SS Freiwilligen-Grenadier Division
78. pluk granátníkov SS
79. pluk granátníkov SS
80. pluk granátníkov SS
30. delostrelecký pluk SS
SS Panzergrenadier Division 30. Januar
Nikdy nedosiahla plný stav:
Waffen-Kavallerie Division der SS (ungarische Nr 3)
Nikdy nedosiahla plný stav:
Waffen-Grenadier Division der SS Charlemagne (franzözische Nr 1)
Nikdy nedosiahla plný stav:
Freiwilligen Waffen-Grenadier Division der SS Landstrom Nederland
48. dobrovolnícký pluk granátníkov SS
SS Polizei-Grenadier Division
Plného stavu nikdy nedosiahla.
Waffen-Grenadier Division der SS
brigáda Dirlewanger
SS Freiwilligen-Kavallerie Division Lützow
SS Panzergrenadier Division Nibelungen

Wehrmacht

7. února 2007 v 17:55 | Th()mas |  Historické pojmy
Wehrmacht bola takzvane nemecká armáda behom 2. Svetovej vojny.Wehrmacht sa skladal z troch zložiek - pozemného vojska "Heer", vojenského letectva "Luftwaffe" a vojenského Námorníctva "Kriegsmarine". Odlišnou organizáciou boli Zbrane SS "Waffen SS", ktoré neboli súčasť armády ale spadali pod velenie.
Každá zložka mala odlišné vyznamenania ale hlavný znak Nemecka ktorú nosil každý člen Wehrmachtu bola Orlica.Všetci členovia SS mali na krku dva blesky v ktoré značili SS ( viac v rubrike organizácie - SS - štátna tajná polícia Nemecka). Wehrmacht sa vyznačoval podľa hodnosti a farby uniformy, tá značila akú ma vojak hodnosť a funkciu v armáde.Iná časť bola ešte Hitlerjugend ktorá mala základný výcvik ale nebojovala iba na konci pri útoku na Berlín.
Tuto máte názvy hodností vo Wehrmachte:
Mužstvo jednotlivých zbraní:
 • Soldat
 • Grenadier
 • Fusilier
 • Musketier
 • Jäger
 • Reiter
 • Kanonier
 • Panzerschütze
 • Panzergrenadier
 • Pionier
 • Funker
 • Fahrer
 • Kraftsfahrer
 • Musikerschütze
 • Sanitätssoldat
Staršie mužstvo:
 • Oberreiter
 • Obergrenadier
 • Oberjäger
 • Oberkanonier
 • Panzerobeschütz
 • Oberpanzergrenadier
 • Oberpionier
 • Oberfunker
 • Oberfahrer
 • Oberkraftfahrer
 • Musikoberschütze
 • Sanitätsobersoldat
Slobodníci:
 • Gefreiter
 • Obergefreiter
 • Stabsgefreiter
Poddôstojníci:
 • Unteroffizer
 • Unterfeldwebel
 • Fähnrich
 • Feldwebel
 • Oberfeldwebel
 • Hauptfeldwebel
 • Stabsfeldwebel
Dôstojníci:
 • Leutnant
 • Oberleutnant
 • Hauptmann
 • Major
 • Obertsleutnant
 • Oberst Colonel
 • Generalmajor
 • Generalleutnant
 • General der…
 • General der Infanterie
 • General der Artillerie
 • General der Kavallerie
 • General der Panzertruppen
 • General der Pioniere
 • General der Gebirgstruppen
 • Generaloberst
 • Generalfeldmarschall
 • Reichsmarschall
Vrchné velenie:
 • Kriegminister
 • Führer

2. Svetová vojna

5. února 2007 v 14:58 | Th()mas |  Historické obdobia
Druhá svetová vojna je tak veľkolepé obdobie ako i smutné. Milióny ľudí prišlo o život kvôli šialenému plánu jedeného človeka.Adolf Hitler ktorého prezývali Fuhrer (vodca) bol nespokojný s niekdajšou situáciou v nemecku ktorá sa začala po podpísaní Versailskej zmluvy a začal pracovať na svojom veľkom pláne. V roku 1933 sa Hitler dostal k moci.Stál na čele svojej strany NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). Všetko sa to začalo v roku 1.9. 1939 keď Nemecko zaútočilo na Poľsko. Dva štáty ktoré sa zaviazali poskytnúť Poľsku pomoc o dva dni neskôr 3.9. 1939 vypovedali Francúzsko a Veľká Británia vojnu Nemecku.Ich pomoc bola slabá a Poľsko padlo nacistickému Nemecku a ZSSR ktoré spísalo z Nemeckom tajnú dohodu. Hitler mal plán "bleskovej vojny"Tá mala trvať najviac mesiac ale nebolo to tak. Francúzske a Anglické početné jednotky stáli pasívne u takmer nekrytých nemeckých hraníc a vyčkávali.Toto obdobie bolo nazývané tiež aj ako "divná vojna".
Koncom novembra začala "fínsko-sovietská"vojna. Aj napriek veľkej prevahe sovietskych vojsk sa vojna pretiahla až do 12.3. 1940, kedy bolo Fínsko prinútené kapitulovať. Červená armáda však utrpela ťažké straty ktoré boli väčšie ako na Fínskej strane.V apríle 1940 ZSSR obsadilo Švédsko a do augusta 1940 ZSSR pripoji Bezarabiu.
Keď ZSSR bojovalo Nemecko malo viac kľudu a pripravovalo sa. Ako prvé bolo v apríli prepadnuté Dánsko a Nórsko. Tieto štáty mali významnú strategickú polohu, pretože Dánsko kontrolovalo prielivy z Baltského mora do Atlantického oceána. V prípade že by ostalo v rukách spojencov, mohli byť vážne ohrozené dodávky železnej rudy zo Švédska. Nemci tu naopak vybudovali významné letisko pre prieskumné a bombardovacie lietadlá.Hitler postupoval po Európe veľmi rýcho. 9.4.1940 Nemecko obsadilo Dánsko. O mesiac nato 10.5.1940 Nemecko zaútočilo na Benelux a postupne si podmaňovalo všetky okolité štáty. Hlavnou nemeckou stratégiou bol mohutný útok tankovými oddielmi na Belgicko a Holandsko, pri ktorej obišli Maginotovú líniu chrániacu Francúzsko pred útokom z východu.Po pár dňoch muselo Holandsko kapitulovať. Ďalší odboj kládli už iba zbytky Belgických a Francúzskych vojsk ale aj tie boli rýchle zatláčané k pobrežiu a nakoniec ustúpili až k prístavu Dunkerque. Belkicko bolo nútene kapitulovať. 28. mája 1940 sa spojenci rozhodli evakuovať zbytky svojich vojsk. Podarilo sa im zachrániť asi 340 tisíc vojakov, avšak ich výzbroj ostala na pevnine. Veľké straty utrpeli taktiež lode, ktoré evakuáciu zaisťovali. Po uspešnej prvej fáze bola zahájená druhá fáza - ťaženie na francúzsko. Nemecké tanky rýchlo prerazili líniu a pri rieke Somme postupovali do Franzúzska. V roku 1940 14. 7 vypovedalo Francúzsku a Veľkej británi´vojnu Taliansko. Taliansko na čele s Benitom Mussolinim útočilo z južného frontu ale útok bol neúspešný.Medzitým postupovala nemecká armáda postupovala hlbšie do vnútrozemia a 14. júla 1940 obsadili bez boja Paríž. 20.júla 1940 požiadalo Francúzsko o uzavretie prímeria.
Po kapitulácií Francúzska sa obávala Veľká Británia aby sa Nemci nezmocnili Francúzskych lodí.Preto sa3. júla 1940 začala operácia "Catapult". Briti sa zmocnili francúzskych lodí kotviacich v prístavoch bez boja, iba v Mers el-Kebiru bola potopená časť flotily paľbou z britských lodí, pretože veliteľ odmietol lode odzbrojiť. V priebehu týchto udalostí Nemci zahájili prípravu na inváziu do Anglicka. Súčasťou týchto rozsiahlych príprav bolo tiež vyradenie britského letectva z nadchádzajúcich bojov. Rozpútala sa tak letecká bitka o Britániu v ktorej bojovalo aj asi 5 letiek pod Československými farbami. Bitka ktorá trvala až do leta 1941 kde vyhrali Anglické letky lebo Hitler a vedca Luftwaffe Herman Goring zle zhodnotili situáciu a nekládli taký veľký nápor a to sa im vypomstilo. Nemecko začalo s prípravou prekvapivého útoku na Sovietský zväz, ktorý sa mal uskutočniť na jar roku 1941. V 28. októbra 1940 vyhlásilo Taliansko aj napriek nesúhlasu Nemecka vojnu Grécku. Útok o sile ôsmich divízií bol vedený z Albánska, kontrolovaného Talianskom. Útok sa však rýchlo zastavil a grécka armáda prešla do protiútoku a postupne zatlačila talianske vojská späť do Albánska. Navyše sa v Grécku vylodili britské sily. Tým by sa nebezbečne odkryl nemecký bok a preto sa Hitler rozhodol, že nemecké vojská zasiahnu do bojov na Balkáne. Avšak až 6. apríla 1941 zahájili nemecké, talianske, maďarské, bulharské a rumunské vojská spoločnú operáciu v Grécku a zaútočili na Juhosláviu. V priebehu 14 dní Juhoslávia aj Grécko kapitulovali.Na záver balkánskeho ťaženia obsadili nemecké vojská grécke ostrovy a uskutočnili výsadok na Krétu, ktorá sa dostala pod ich moc do konca mája a tým sa skončili pozemné operácie v Európe pred napadnutím ZSSR.Prepadnutie Sovietskeho zväzu - operácia "Barbarossa" Nemeckom ktoré porušilo dohodu podpísanú pred začatím vojny. Vstup ZSSR do vojny proti Nemecku zásadne zmenil pomer síl, ktoré sa do tej doby vyvíjali v prospech nacistov.

"Barbarossa" mala nikoľko častí, útok prebiehal v troch hlavných smeroch -Leningrad, Moskva, Kyjev. Nemci používali rýchle tankové zväzky k obkľučovaniu veľkých skupín vojsk ZSSR. Týmto spôsobom postupovali rýchlo a sovietske vojsko utrpelo veľké straty. V septembri 1941 odrezala nemecká armáda prístupy k Leningradu, čím začala 900 dní trvajúca "blokáda Leningradu". Na južnom úseku frontu sa už v polovici septembra dostali Nemci ku Kyjevu a do konca roka 1941 postúpili až k Rostovu. Rusko celý čas bránil Generál Žukov a ešte mnohý inýako napr. aj Rokosovskij. V smere na Moskvu prebiehalo všetko podľa plánu až do augusta, kedy bol na príkaz Hitlera útok pozastavaný a časť vojsk odklonená na juh.Bola to chyba a to sa ukázalo ako rozhodujúce, pretože nemecké vojská neboli schopné Moskvu do príchodu zimy dobyť. Nakoniec sa nemecká ofenzíva úplne zastavila a sovietske vojská prešli do protiútoku, ktorému Nemci odolávali len s obrovskými problémami. Takáto situácia trvala až do jari 1942, kedy Nemci zahájili ďaľšiu ofenzívu. Potom, ako sa Nemcom na východnej fronte, na jar 1942, podarilo stabilizovať front, bol pripravený útočný plán na celý rok. Plán mal dve základné časti : ako prvé budú vytvorené mohutné kliešte, ktoré obkľúčia hlavé sily Sovietov medzi Doncom a Donom a zničia ich, v druhej fáze bude uskutočnený útok na Kaukaz a bude dobitá kaukazská ropná oblasť.
Nepodarilo sa však zovrieť sovietske vojsko, pretože po prvýkrát od začiatku vojny, organizovane ustúpilo. Nemcom sa teda nepoderilo nepriateľa zlikvidovať, ale tlačili ho pred sebou a to smerom ku Kaukazu a smerom k Volge. Nakoniec front postúpil pred najväčšie mesto v oblasti - Stalingrad.

To sa však pomer síl menil už druhý raz, lebo do vojny vstúpil najsilnejší štát na strane spojencov - USA. 7.decembra 1941 zahájili Japonci vstúpujúci do vojny proti USA rozsiahle vyloďovacie operácie na rôznych miestach v Tichomorí a prepadli najväčšiu americkú námornú základňu v Pacifiku - Pearl Harbor.

Vojna v Pacifiku mala niekoľko rozdielnych fáz. V prvej fáze obsadili japonské vojská obrovské územia zahrňujúce aj Barmu, Malajsko, Holandskú Východnú Indiu, Filipíny, Novú Guineu, Karolíny, Marshallove ostrovy, väčšinu Šalamúnových ostrovov, Novú Britániu, a veľa ďaľších ostrovov. Túto fázu skončila v júli 1942 bitka o Midway, v ktorej utrpeli Japonci zdrvujúcu porážku a prevaha sa začala pomaly presúvať na stranu spojencov. Druhú fázu možno charakterizovať ako snahu Japoncov o posilňovanie a zabezpečovanie území, dobytých za prvých šesť mesiacov vojny.Naopak Američania sa stále snažili o neustále napádanie Japoncov operáciami malého rozsahu, pretože na rozsiahlu ofenzívu neboli ešte pripravení. V auguste sa vylodili v južnej časti Šalamúnových ostrovov, konkrétne na ostrove Guadalcanal. Boje o tento ostrov trvali plných šesť mesiacov a obidve strany použili všetky dostupné prostriedky k jeho obsadeniu.Bol to vlastne boj o nič pretožč nikomu nezáležalo na Guadalcanale. Hlavne na mori došlo k mnohým stretnutiam, ktorých sa účastnili hlavné sily obidvoch strán. Nakoniec sa Japonci museli ostrova vzdať a evakuovať svoje jednotky. Ofenzíva tak prešla plne do rúk Američanov.Nakoniec nasledovala jedna z najdôležitejších operácií v Tichomorí - obsadenie Filipín. Filipíny, ale predovšetkým ostrov Luzon, mal pre Japoncov obrovský význam. Ak by ho Američania obsadili, odrezali by tým Japonsku dodávky nerastných surovýn z Holandskej Východnej Ázie. Preto Japonci vyslali všetky svoje námorné sily, ktoré im ešte zostali, aby zabránili americkému vylodeniu. Tieto lode sa stretli s mohutnou americkou flotilou, rozdelenou do niekoľko zoskupení.Bola tak vybojovaná najväčšia námorná bitka v dejinách ľudstva, ktorá sa zapísala do dejín ako bitka pri Leyte. Tu utrpelo japonské námorníctvo zdrvujúcu porážku a väčšina ich lodí bola potopená. Tým prakticky japonské námorníctvo prestalo existovať a do ďaľšieho priebehu vojny už nezasiahlo.

Po týchto porážkach sa Japonsko odhodlalo k poslednému zúfalému pokusu o zvrátenie nepriaznivej situácie a nasadilo do boja sebevražedné jednotky "kamikaze". Aj keď spôsobovali tieto jednotky Američanom veľké problémy, nemohli už výraznejšie ovplyvniť porážku Japonska. To bolo nútené kapitulovať potom, ako Američania podnikli atómové útoky na japonské mestá Hirošima ( 6.8.1945) a Nagasaki ( 9.8.1945 ).Počas týchto obdobia sa uskutočnovali boje v Atlantiku. Jednalo sa tu najmä o presun zýsob z Európy do Afriky.Zúčastnili sa ich najmä britská a talianska flotila, nemecké letectvo a neskôr aj nemecké ponorky. Vrcholila tam najmä ponorková vojna. V polovici mája 1941 sa vydala na svoju prvú a zároveň poslednú plavbu nemecká bojová loď "Bismarck". Jej úlohou bol najmä presun z Baltského mora do Atlantiku, kde mala prepadať obchodné lode nepriateľa. Bola však vypátraná a potopená britským loďstvom ale stihla však potopiť chválu britského námorníctva bojovú loď "Hood", ktorá bolov tom čase doby najväčším bojovým plavidlom na svete .
V bojoch v Afrike malo zo začiatku prevahu talianské vojsko, ktoré sa prebojovalo až na egyptskú hranicu a obsadila Britské Somálsko. Nasledoval protiútok Británie. Británia útoči ale Hitler poslal na pomoc do afriky jednotky menované ako "Deutsches Afrika-Korps" ktoré zatlačili Britániu až k El-Alameinu. Tu však došlo k obratu a Nemci boli nútení ustupovať až späť do Tuniska, kde po vylodení amerických jednotiek 1943 prehrali. V júni 1943 previedli západní spojenci vylodenie na Sicílii a behom jedného mesiaca ju obsadili. Potom sa boje presunuli na taliansku pevninu a vznikla tak talianská fronta. Mussoliniho fašistický režim túto katatrofu neprežil a zrútil sa. Tretia fáza vojny bola vačšinou len o boj o Stalingrad. Bol to jeden z medzníkov vojny. Nemcom sa mesto nepodarilo dobyť, pretože Sovieti porazili ich slabé krídla, na ktorých boli vojská a kvalitné nemecké vojsko bolo obkľúčené a na začiatku roku 1943 prehrali tento boj. Táto katastrofa nemeckých vojsk znamenala vážne oslabenie nemeckých síl na východe. Nebola však ešte tým rozhodujúcim zlomom, ako sa niekde chybne uvádza. Tento zlom nastal až v lete 1943, keď sa Hitler pokúsil zvrátiť nepriaznivý vývoj útokom v kurskom výbežku. Kursk bola najväčšia "tanková"bitka v histórii ľudstva. Až bitka pri Kursku bola tým rozhodujúcim zlomom, pretože nemecká armáda tu stratila prevažnú časť svojich obrnených divízií a definitívne tak stratila možnosť ofenzívneho vedenia vojny.
Štvrtá fáza vojny V zápätí po Kursku sa musela prejaviť aj materiálna prevaha sovietov, ktorej nemohli čeliť ani velitelia ako bol Model, alebo Manstein. V nasledujúcom období bol front prelomený na mnohých miestach a nemecké vojská boli nútené ustupovať. Sovietska armáda prelomila blokádu Leningradu, oslobodila Krym, Ukrajinu, Bielorusko a postupovala do podhoria Karpát. V tomto čase boli obnovené hranice ZSSR. Potom boli zahájené operácie v ďaľších balkánskych a stredoeurópskych štátoch.V júni 1944 konečne nastáva dlho očakávaný deň D - vylodenie spojeneckých vojsk v Normandii. Po dlhých odkladoch tak bola konečne vytvorený západný front, ktorý významne prispel k porážke Nemecka. Po zničení nemeckých vojsk v Normandii zahajujú spojenci ofenzívu, ktorej cieľom bolo oslobodenie Francúzska, Belgicka, Holandska a rýchly prienik do priemyslových oblastí Nemecka. Na mnohých prepukajú povstania a armády týchto zemí sa zapájajú do záverečných vojenských operácií. V januári a februári 1945 je zahájený postup cez Vislu a Odru, ktorý vyvrcholil začiatkom apríla 1945 Berlínskou operáciou, teda mohutnou ofenzívou na hlavné mesto Nemecka. Bitka o Berlín je posledným významným stretnutím na európskom kontinente a dobytie mesta znamená koniec fašistického nemeckého odporu . V strednej Európe aj napriek tomu zostávajú nemecké jednotky, ktoré ešte kladú odpor, ten je však rýchlo zlomený a 9.mája 1945 vchádza v platnosť kapitulácia Nemecka podpísana 7.mája a 8. 5. fruhé kapitulácia v Berlíne. Vojna sa oficiálne skončila 2.9. 1945 po kaputulácié Japonska.

Ostatne krajiny a uniformy 1 .svetovej vojny

5. února 2007 v 14:21 | Th()mas |  Uniformy a hodnosti
Africká armáda
Americká armáda:
Belgická armáda:

Holandská armáda:
Ruská armáda:
Rumunská armáda:
Nemecká armáda:
Srbsko a Čierna hora a Japonsko:
Turecká armáda: